Serwer dedykowany czy hosting współdzielony?

Każda strona internetowa musi być zapisana na fizycznym urządzeniu, dzięki czemu istnieje możliwość wysyłania oraz odbierania z niej informacji o każdej porze z dowolnego miejsca. Zwykle jest to pewna część przestrzeni serwerowej, co określa się mianem hostingu współdzielonego. Można jednak korzystać z innych rozwiązań, jak VPS czy serwer dedykowany. Czym się różnią poszczególne rozwiązania i, które warto wybrać?

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony, określany też mianem wirtualnego, jest często podstawą dla „postawienia” strony internetowej. W tym przypadku użytkownik dzieli przestrzeń z innymi właścicielami, dlatego na jednym serwerze może być kilkanaście (a nieraz więcej) witryn i aplikacji.

Jest to rozwiązanie proste, a zarazem stosunkowo tanie, ponieważ zwykle wiąże się z kwotami rzędu kilkudziesięciu złotych za miesiąc. W tym przypadku na urządzeniu zazwyczaj jest zainstalowane wszystko, czego potrzebujemy, czyli baza MySQL, phpMyAdmin itd. Nieraz „w zestawie” można liczyć także na dodatkowe udogodnienia, jak darmowy certyfikat SSL.

To najlepsze rozwiązanie dla mniej wymagających projektów, niedużych sklepów internetowych, małych aplikacji czy stron ofertowych firm. Hosting współdzielony jest dobrym dobrą opcją dla osób, które nie są dobrze zaznajomione z technologią lub cenią sobie prostotę.

Nadal jednak warto pamiętać, że mimo wielu zalet hosting ma także kilka wad, które warto poznać. Po pierwsze są to ograniczenia dotyczące danych. Można je bowiem zapisywać i pobierać ze strony internetowej (limitowany transfer miesięczny). Ponadto nie należy zapominać o ograniczeniach dotyczących modyfikacji PHP, ponieważ nie wszystkie dadzą się wdrożyć. To z kolei może uniemożliwić zainstalowanie pewnych aplikacji czy wtyczek. W przypadku prostszej strony internetowej nie powinno być jednak problemu.

Warto korzystać ze sprawdzonych usług, ponieważ zależy od tego stabilność strony. Co więcej, hosting może wpływać nawet na pozycjonowanie – jeśli witryna będzie mieć dużo awarii i problemów, wyszukiwarka zacznie ograniczać jej widoczność.

U nas można liczyć na profesjonalną pomoc w przypadku usterek, a ponadto proponujemy wysokiej klasy serwery, wykonywane z nowoczesnych komponentów, dysków SSD oraz ultraszybkich SSD nVMe.

VPS, czyli Virtual Private Server

VPS to rozwiązanie bardziej rozbudowane od hostingu, które warto wykorzystać w przypadku większych aplikacji, stron czy sklepów internetowych. Daje właścicielowi więcej możliwości pod kątem zarządzania zasobami.

W tym przypadku można postawić na własny system plików i procesów, jednak wymaga to odpowiednio większej wiedzy. Ta opcja także oddaje do dyspozycji część serwera, nie całe urządzenie. Jednak limity są tutaj o wiele mniejsze, co jest bardzo istotne, jeśli na przykład prowadzi się sklep, na którym umieszcza się sporo wysokiej jakości zdjęć i innych plików zajmujących miejsce.

Serwer VPS jest dobrym pomysłem dla osób, które uczą się zarządzania danymi na serwerze, ponieważ da o wiele więcej możliwości, niż wspomniany wcześniej hosting współdzielony.

Serwer dedykowany

To zdecydowanie najbardziej zaawansowane rozwiązanie, które polega na dzierżawie całego urządzenia u usługodawcy. W tym przypadku można kontrolować nie tylko wirtualną zawartość na serwerze, ale nieraz istnieje opcja dodatkowych modyfikacji, jak wymiana dysków na szybsze etc. Razem z możliwościami rośnie skomplikowanie obsługi oraz odpowiedzialność za stabilność strony.

Hosting, VPS, serwer dedykowany czy chmura?

Wszystkie rozwiązania są skuteczne, o ile zostały dobrze dobrane do domeny. Duży sklep internetowy ze sporą liczbą autorskich rozwiązań wymaga większych zasobów sprzętowych, dlatego VPS może nie być dla niego wystarczający. Natomiast dla niewielkiej strony ofertowej z kilkoma podstronami odpowiedni będzie nieskomplikowany hosting współdzielony.

Wszystkie osoby szukające stabilnego, niedrogiego hostingu zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!