Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe poczty e-mailUwierzytelnianie dwuskładnikowe (ang. two-factor authentication, w skrócie 2FA) – co to takiego i dlaczego jest takie ważne?

W dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej informacji przechowujemy w sieci, a transakcje bankowe czy zakupy internetowe stają się coraz popularniejsze, bezpieczeństwo danych jest jednym z najważniejszych tematów. Właśnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa powstało uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to proces weryfikacji tożsamości użytkownika za pomocą dwóch różnych sposobów, na przykład poprzez wpisanie hasła oraz użycie kodu jednorazowego generowanego na urządzeniu mobilnym. W przypadku uwierzytelniania jedno-składnikowego, użytkownik potwierdza swoją tożsamość za pomocą jednego elementu, najczęściej tylko hasła. Gdy zdobędzie ono dostęp do konta, może wtedy wykonywać różne operacje, np. wykonywać przelewy pieniężne, zmieniać hasło itp. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zapobiega tego typu zagrożeniami, ponieważ wymaga od użytkownika podania dwóch różnych elementów – hasła i kodu jednorazowego.

Dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu, włamania do kont są znacznie trudniejsze niż w przypadku pojedynczego hasła. Niestety, to wciąż nie wyklucza zagrożenia całkowicie. Atakujący mogą np. przechwycić kod jednorazowy przez phishing, czyli podrabiane strony internetowe, które wyglądają na oficjalne, ale w rzeczywistości zbierają dane użytkowników. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest jednak nie tylko krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych, które powinno stać się standardem w branży. Od niedawna uwierzytelnianie dwuetapowe dla poczty e-mail to oprócz mechanizmów SPF, DKIM i DMAC (wdrożonych u nas w standardzie) także obowiązek ustawowy dla podmiotów publicznych.

Istnieją różne sposoby uwierzytelniania dwuskładnikowego, np. wykorzystanie aplikacji mobilnej, które generują unikalny kod jednorazowy, korzystanie z urządzeń biometrycznych (np. odcisków palców, rozpoznawanie twarzy), lub nawet wysyłanie kodów jednorazowych na telefon użytkownika. W naszej firmie korzystamy z aplikacji Google Authenticator, która jest dostępna zarówno na telefony z systemem Android, jak i iOS.

Aplikacja Google Authenticator

Ochroną u nas objęte są usługi: panel klienta, panel DirectAdmin oraz poczta e-mail (webmail). Co ważne takie zabezpieczenie poczty e-mail spełnia wymogi Ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Podsumowując, uwierzytelnianie dwuskładnikowe to krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa danych użytkownika. Choć nie stanowi ono gwarancji 100% ochrony, z pewnością utrudnia atakującym zdobycie dostępu do prywatnych informacji. Warto więc zwrócić uwagę na tę funkcję i stosować ją, zanim staniemy się ofiarą cyberprzestępców.