Jaki hosting dla sklepu internetowego?

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu przez różne firmy serwerów, na których mogą działać strona lub sklep internetowy. Obecnie znajdziemy wiele zróżnicowanych opcji ze względu na ich rodzaj, a także takie kryteria, jak pojemność dysku twardego, maksymalne obciążenie czy ilość danych możliwych do przesyłania poprzez łącza.

Prowadząc sklep internetowy, warto wiedzieć, że wybór odpowiedniego hostingu realnie przekłada się na zyski. A to z kolei w widoczny sposób wpływa na opinie klientów. Jaki hosting dla sklepu internetowego będzie odpowiedni? Na co zwrócić uwagę?

Jaki hosting dla sklepu internetowego sprawdzi się najlepiej?

Na pytanie o najlepszy hosting dla sklepu internetowego nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednocześnie nie ulega wątpliwości, że jest to wybór niezwykle ważny, który zdeterminuje, ilu użytkowników będzie mogło jednocześnie robić zakupy, jak serwer poradzi sobie na przykład podczas wyprzedaży, a także jak szybko będzie działał. Te czynniki mają wymierne przełożenie na wygodę korzystania z witryny, a więc również na prawdopodobieństwo, że klient zdecyduje się na zakupy w naszym sklepie.

Aby zdecydować, jaki hosting dla sklepu internetowego warto wybrać w danym przypadku, należy zapoznać się z jego rodzajami, ważnymi parametrami serwera i zabezpieczeniami, zakresem usług świadczonych przez danego usługodawcę oraz jego doświadczeniem.

Rodzaje hostingu dla sklepu internetowego – serwer współdzielony

Często wybieraną opcją w zakresie hostingu dla sklepu internetowego, którego działalność dopiero startuje, jest serwer współdzielony, nazywany również wirtualnym. To opcja najmniej obciążająca finansowo, ale posiadająca liczne ograniczenia pod kątem między innymi pamięci RAM czy liczby procesów. Serwer współdzielony z powodzeniem może jednak obsługiwać osoba bez doświadczenia.

Rodzaje hostingu dla sklepu internetowego – serwer dedykowany, VPS, Cloud Server

Serwer dedykowany sprawdzi się z kolei w przypadku dużych sklepów, dając nam możliwość konfiguracji zgodnie z naszymi potrzebami. O jego parametrach możemy zdecydować przy zakupie, jednak warto wiedzieć, że do obsługi należy posiadać odpowiednią wiedzę lub zlecić to zadanie doświadczonej osobie.

Serwer VPS z kolei to opcja dla sklepów mających większe potrzeby niż te, które zapewnia przestrzeń współdzielona, ale mniejsze niż te oferowane przez serwer dedykowany. Posiada lepsze parametry od pierwszego i będzie mniej kosztowny od drugiego.

Cloud Server działa podobnie do VPS – jednak podstawą jego działania jest nie jedna a kilka maszyn. To świetny sposób na zapewnienie ciągłości działania sklepu na przykład podczas awarii. Obsługa serwerów VPS i Cloud wymaga odpowiedniej wiedzy.

Wybór hostingu dla sklepu internetowego – na co zwrócić uwagę?

Wspomnieliśmy już, że bardzo ważnym parametrem hostingu jest szybkość jego działania. Jeżeli chcemy, by nasza strona działała wydajnie, spełniając oczekiwania klientów, sprawdzony sposób stanowi wybór hostingu SSD. To rozwiązanie sprawia, że prędkość odczytu osiąga nawet kilkukrotnie większe wartości niż w przypadku przestrzeni na dyskach talerzowych. Jeżeli zdecydujemy się na odmianę NvME, możemy liczyć na jeszcze sprawniejsze działanie strony.

W zakresie technologii warto zwrócić uwagę na to, czy dany hosting dla sklepu internetowego posiada najnowsze wersje HTTP i PHP, przy czym rozsądny limit ich połączeń powinien wynosić odpowiednio co najmniej 100 oraz 10. Dobrze, by hostingodawca dawał możliwość zainstalowania darmowego certyfikatu SSL, a także wykonywał regularne, automatyczne kopie bezpieczeństwa.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak pojemność pamięci, ilość baz danych, kont pocztowych, uptime, przydział procesora, a także zakres i jakość wsparcia technicznego udzielanego przez hostingodawcę.

Jaki hosting pod WooCommerce?

Wiele osób decyduje się obecnie na utworzenie sklepu za pomocą platformy WordPress i dedykowanej wtyczki. Jaki hosting pod WooCommerce sprawdzi się zatem najlepiej? Wspomniana wtyczka ma bardzo niewielkie wymagania pod kątem serwera, co jest kolejnym powodem, dla którego cieszy się tak dużą popularnością wśród osób zakładających sklep internetowy.

Hosting dla WooCommerce powinien dysponować wersją PHP o numerze 7.4 lub wyższą, obsługiwać HTTPS oraz oferować bazę danych MySQL 5.7. Wtyczka posiada więc naprawdę podstawowe wymagania, których spełnienie nie jest jednak wystarczające do tego, aby nasz sklep internetowy działał sprawnie i odniósł sukces. Aby tak było, należy dodatkowo zwrócić uwagę na kluczowe kwestie oraz parametry, które omówiliśmy wcześniej.

Istota wyboru hostingu dla WooCommerce

Wybór hostingu dla WooCommerce, jak i każdego innego sklepu internetowego, jest niezwykle istotną kwestią. To, jak funkcjonuje strona, realnie przekłada się na zainteresowanie naszymi produktami oraz dokonywanie zakupu.

Jeżeli witryna ładuje się zbyt długo, klient prawdopodobnie skorzysta z innego sklepu, a w przypadku, gdy nie posiadamy certyfikatu SSL, najpewniej zrezygnuje z zakupu. To jednak tylko kilka z wielu kwestii, które mają wpływ na powodzenie w branży e-commerce.