Jak uzyskać certyfikat SSL?

Zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa swoich danych jest jednym z największych problemów użytkowników internetu. Tak naprawdę większość z nas nie wie, jakie informacje urządzenia przesyłają poprzez przeglądarkę do stron, które przeglądamy. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków dane są bezpieczne, a ryzyko, że zostaną użyte w nieodpowiedni sposób, istnieje na naprawdę niewielkim poziomie. Powodem tego jest fakt, że większość stron internetowych korzysta z certyfikatów SSL.

Za sprawą certyfikatów SSL dane użytkowników są chronione. O ich obecności informuje niewielka kłódka widniejąca obok domeny witryny. Przecież nikt nie chciałby odwiedzić strony, która jest oznaczona jako niebezpieczna. W takim razie, jak uzyskać certyfikat SSL posiadając swoją witrynę internetową?

Jak zdobyć certyfikat SSL i czym on jest?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak zdobyć certyfikat SSL, warto przybliżyć, czym on właściwie jest, ponieważ nie każdy dysponuje taką wiedzą.

SSL jest protokołem sieciowym, który służy do bezpiecznych połączeń internetowych. Używa się go jako standard do szyfrowania stron internetowych. Certyfikaty SSL, o których mowa w artykule, zapewniają pełną poufność danych przesyłanych przez internet.

Zamysłem, z jakim zostało stworzone SSL, było zaprojektowanie wspólnego protokołu, tak aby mogły z niego korzystać inne protokoły różnych aplikacji (HTTP, FTP). Co to oznacza? Konkretnie to, że certyfikat SSL może być używany do szyfrowania połączeń e-mailowych czy tych nawiązywanych z serwerami FTP, stronami internetowymi i wieloma innymi. Znalazł swoje zastosowanie także w nowej gałęzi technologii – IOT – w celu zabezpieczenia ruchu między urządzeniami.

Certyfikaty SSL są cenione za swoją niezwykłą skuteczność, a także prostotę obsługi. Dzięki temu bardzo często wykorzystuje się je podczas aukcji internetowych, do ochrony transakcji dokonywanych w ramach bankowości elektronicznej, a także w różnych systemach płatności internetowej.

Jak kupić certyfikat SSL?

Na całe szczęście nie trudno dowiedzieć się, jak kupić certyfikat SSL. Samo działanie również jest całkiem proste do wykonania. Obecnie na rynku działa wielu dostawców, którzy posiadają w swoich ofertach różne rodzaje certyfikatów. Jednakże najprostszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty dostępnych certyfikatów SSL u firm oferujących hosting.

Warto pamiętać również o tym, że certyfikaty mają swoją datę ważności, po której trzeba będzie je na nowo wykupić. Jest to na ogół 12 miesięcy. Natomiast warto dodatkowo sprawdzić datę ważności przed zakupem, aby potem nie zrobić sobie nieprzyjemnej niespodzianki. Co więcej, dostawcy powinni jasno wyjaśnić, jak dodać certyfikat SSL oraz jak go odnowić.

Jak uzyskać certyfikat SSL i jakie są ich rodzaje?

Przed dokonaniem zakupu certyfikatu SSL warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami. Może się bowiem okazać, że jeden z nich jest lepiej dopasowany do naszych potrzeb. Z tego powodu nie warto wybierać pierwszej opcji. Co więcej, przy każdym certyfikacie na liście wypisaliśmy warunki, jakie muszą być spełnione, aby go uzyskać.

Certyfikat OV (Organization Validation)

Certyfikat ten nadawany jest stronie, która spełnia dwa następujące kryteria: prawo do administracyjnego zarządzania nazwą domeny oraz faktyczne istnienie organizacji jako podmiotu prawnego.

Jeśli strona je spełnia, to Urząd Certyfikacji może potwierdzić prawo wnioskodawcy do korzystania z domeny, a także weryfikuje szczegóły dotyczące organizacji. Certyfikaty OV są godne zaufania z tego względu, że zostały ściśle uwierzytelnione przez agentów baz danych rejestru biznesowego.

Jest to standardowy rodzaj certyfikatu dla publicznych i komercyjnych stron internetowych.

Certyfikat DV (Domain Validated)

Certyfikat ten potwierdza, że nazwa domeny wnioskodawcy została zweryfikowana poprzez udowodnienie kontroli nad DNS domeny. Tłumacząc – Urząd Certyfikacji potwierdza jedynie prawo wnioskodawcy do korzystania z domeny.

Tak naprawdę jedynym kryterium do uzyskania tego certyfikatu jest udowodnienie własności domeny w rejestrze WHOIS. Posiadając go, przeglądarka pokaże kłódkę, a także nazwę domeny podczas wchodzenia przez użytkownika na stronę. Nie wyświetli się nazwa właściciela, ponieważ certyfikaty DV nie posiadają podmiotu prawnego w opisie.

Certyfikat EV (Extended Validation)

Ten certyfikat mogą otrzymać strony HTTPS, które udowadniają tożsamość podmiotu prawnego. Aby go zdobyć, Urząd Certyfikacji musi zweryfikować dane wnioskodawcy. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, jednostka wnioskująca otrzymuje możliwość korzystania z domeny.

W przypadku posiadania tego typu certyfikatu obok kłódki wyświetli się także dodatkowa informacja. Najczęściej będzie to nazwa organizacji.

Certyfikat dla pojedynczej domeny i “wildcard”

Certyfikaty SSL typu “wildcard” używane mogą być do zabezpieczania nielimitowanej ilości subdomen. Aby skorzystać z tej opcji, należy samodzielnie kupić dodatkowy certyfikat.