Jak wybrać nazwę domeny?

Domena to adres internetowy, dzięki któremu użytkownicy sieci mogą w łatwy sposób znaleźć daną stronę www, pocztę e-mail bądź serwer FTP. Każda z nich jest unikalna i obejmuje nazwę wraz z rozszerzeniem. W skład nazwy domeny mogą wchodzić litery, cyfry oraz znak “-”, głównie stosowany do oddzielenia słów.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać nazwę domeny, aby była łatwa do zapamiętania, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Nazwa domeny – z czego powinna się składać?

Dobra nazwa domeny to ta, która pozostaje w pamięci użytkowników. Powinna być prosta i chwytliwa. Najlepiej, aby wywoływała określone skojarzenie, przywoływała na myśl naszą markę. Zatem, jak wybrać dobrą nazwę domeny?

Na początku warto dowiedzieć się, z czego powinna się składać domena. Otóż może zawierać cyfry, myślniki i litery – także znaki diakrytyczne, lecz te są odradzane. Maksymalna ilość znaków w domenie wynosi aż 63, jednak nie warto jej tak mocno rozbudowywać.

Domena składa się z dwóch części – nazwy przedsiębiorstwa bądź słowa kluczowego wskazującego na rodzaj prowadzonej działalności oraz rozszerzenia, które odgrywa rolę informacyjną. Przykładowe to: “.pl”, “.eu” czy “.com”.

Rodzaje rozszerzeń domeny

Wśród rozszerzeń domen internetowych wyróżnia się te najwyższego (TLDs – top-level domains) oraz drugiego poziomu (SLDs – second-level domains). Do pierwszych z wymienionych zalicza się:

  • rozszerzenia generyczne – globalne (“.com”, “.net”, “.org”) i europejskie (“.eu”);
  • rozszerzenia krajowe np. “.pl”, “.uk”, “.de”;
  • rozszerzenia sponsorowane np. “.gov”, “.tel”.

Natomiast do rozszerzeń drugiego poziomu zaliczamy:

  • rozszerzenia regionalne – obejmujące nazwy miejscowości (“.warszawa.pl”, “.wroc.pl”, “.lublin.pl”) bądź regionu (“.pomorskie.pl”, “.lubuskie.pl”, “.slask.pl”);
  • rozszerzenia funkcjonalne np. “.edu” dla instytucji oświatowych i naukowych czy .gov dla agencji rządowych.

Nazwa domeny – jak wybrać?

Gdy już wiesz, z czego składa się domena i jakie rozszerzenia można wybrać, czas pójść o krok dalej. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, jej dobór powinien zostać starannie przemyślany. W jaki sposób wybrać odpowiednią nazwę domeny?

Na początku warto zaznaczyć, że domena wcale nie musi zawierać nazwy Twojej firmy. Może być po prostu frazą, która kojarzy się z rodzajem Twojej działalności. Zatem nie ograniczaj się. Postaw na coś kreatywnego i chwytliwego!

Długość nazwy domeny

Bardzo ważna jest objętość nazwy domeny. Powinna być krótka i zapadają w pamięć. Wybierając długą nazwę, użytkownicy będą mieli problem z odnalezieniem Cię w sieci. Pamiętaj – im krócej, tym lepiej! Jeśli jednak zależy Ci na dłuższej nazwie, wybierz chwytliwe zdanie np. zawierające rym.

Minimalizm i prostota

Aby użytkownicy zapamiętali Twoją nazwę, musi być prosta. Pamiętaj, że skomplikowane, rzadko używane słowa będą nie tylko trudne do zachowania w pamięci, ale również do prawidłowego wpisania w wyszukiwarkę.

Unikaj myślników

Wybierając nazwę domeny, warto zrezygnować z myślników. Nie mają one sensu ze względu na pozycjonowanie i zwykle nie są zapamiętywane przez użytkowników. W efekcie Twoi potencjalni klienci mogą wpisać nazwę bez myślnika, co sprawi, że trafią do konkurencji.

Unikalność

Jeśli chcesz wykreować swoją markę – bądź oryginalny. Oczywiście, możesz poszukać inspiracji i zapoznać się z domenami konkurencji, jednak nie wybieraj niemal identycznej nazwy. Pamiętaj, że dzięki unikalności tego elementu możesz skutecznie się wyróżnić. Ponadto masz pewność, że użytkownicy nie będą mylili Twojej domeny z tą należącą do konkurencji.

Unikaj cyfr

Cyfr, podobnie jak myślników, nie warto umieszczać w nazwie domeny. Nie wpływają korzystnie na pozycjonowanie, dlatego warto zastąpić je słowami wartościowymi dla wyszukiwarki. Zatem, jeśli cyfry nie są znakiem rozpoznawczym Twojej marki, nie dodawaj ich do nazwy domeny.

Dobrze zastanów się nad wyborem rozszerzenia

Może wydawać się, że rozszerzenie nie odgrywa ważnej roli w domenie, jednak to nieprawda. W naszym kraju najpopularniejsze stanowią “.com” i “.pl”. Są najbardziej rozpoznawalne przez użytkowników sieci, dlatego warto dodać je do swojej domeny. Minusem jest fakt, iż sporo nazw z tymi rozszerzeniami jest zajętych.

Wybór nazwy domeny – czego unikać?

Jeśli chcesz wybrać domenę przyjazną dla użytkowników, pamiętaj, aby unikać:

  • wstawiania myślników, cyfr i znaków diakrytycznych, które sprawią, że nazwa będzie trudna do zapamiętania;
  • używania trudnych, mało popularnych słów i fraz;
  • dodawania wyrazów i znaków przywodzących na myśl inną markę;
  • tworzenia długich nazw, których wpisanie zabiera sporo czasu;
  • wyboru mało popularnych rozszerzeń, niedostosowanych do profilu działalności;
  • błędów w nazwie domeny, które mogą budzić podejrzenia wśród użytkowników i obniżać wiarygodność przedsiębiorstwa.

Jeśli mimo rad, jak wybrać dobrą nazwę domeny, masz problem z wymyśleniem ciekawego i chwytliwego adresu internetowego, skontaktuj się ze specjalistą. To o wiele bezpieczniejsza opcja niż decydowanie na pierwszą wolną opcję. Doświadczony fachowiec doradzi Ci, jak wybrać domenę, aby była atrakcyjna zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarki. Ponadto pomoże znaleźć frazę, która zapadnie w pamięci potencjalnych klientów oraz będzie łatwa do wpisania w wyszukiwarce.