PHP i Hosting, czyli jak przyspieszyć stronę 3x za pomocą 1 kliknięcia

Czy wiesz, że możesz przyspieszyć działanie swojej strony www w zaledwie kilka sekund?

Wystarczy jeden prosty trik (tak, tak – wielu nas za to nienawidzi! 😉 ), który polega na zmianie wersji PHP. Twórcy tego języka programowania (PHP) stawiają na duży nacisk na optymalizację działania tego silnika przy każdej jego aktualizacji. Porównując kilka ostatnich wersji PHP można uzyskać olbrzymi skok wydajnościowy.

Już samo przejście z wersji 5.X na 7.0 powodowało w zasadzie zawsze przynajmniej dwukrotne skrócenie czasu wykonywania skryptu, a z każdą kolejną wersją PHP (7.1 -> 7.2 -> 7.3…) te czasy ulegają poprawie. Widać to na przedstawionym niżej wykresie.


Wydajność PHP w zależności od jego wersji (im mniej, tym lepiej)

Hosting oferowany przez HostingHouse.pl na bieżąco aktualizuje dostępne do wyboru wersje PHP. Aby zmienić wersję na swoim hostingu wystarczy zalogować się do panelu DirectAdmin swojego konta hostingowego, a następnie dla wybranej domeny zmienić wersję PHP. Wprawdzie część skryptów może mieć problemy z działaniem na najnowszych wersjach PHP, jednak dotyczy to zazwyczaj tylko nieaktualizowanego oprogramowania (w razie potrzeby zawsze istnieje opcja powrotu do niższej wersji PHP).

Przyspieszanie WordPressa

Osobny artykuł poświęciliśmy także na przyspieszanie stron opartych o WordPressa. Dzięki zaledwie kilku wskazówkom taka witryna może wczytywać się nawet kilkukrotnie szybciej!