Hosting – definicja

Hosting to usługa, którą zapewnia przede wszystkim dostawca usług hostingowych tworząc, a następnie sprzedając klientowi specjalistyczną infrastrukturę obliczeniową zaplecza. Z kolei właściciel witryny wykorzystuje infrastrukturę do hostowania swojej witryny za pośrednictwem przesłanego kodu źródłowego, gdzie każda strona internetowa wyróżnia się unikalną nazwą domeny oraz logicznie przydzieloną przestrzenią i miejscem do przechowywania. Po określeniu nazwy domeny w przeglądarce internetowej dostęp do witryny uzyskuje się przez sieć Internet.

Wraz z ewolucją technologii i modeli dostarczania, hosting ewoluował w różne formaty takie jak np.: hosting dzielony, hosting dedykowany i hosting w chmurze. Można go też podzielić wg. stosowanej infrastruktury, np. użytych dysków. Mogą być zwykłe HDD (talerzowe), SSD lub jeszcze szybsze nVME.

Hosting dzielony, jak wskazuje definicja, to zasoby serwera dzielone na poszczególnych jego użytkowników. Sposób dzielenia zasobów następuje wedle zasady „fair use” (zasoby pełnej mocy obliczeniowej czy pamięci RAM dostępne dla oraz rozdzielane na wszystkich użytkowników).

Nieco inaczej jest w przypadku hostingu w chmurze. Dzięki zastosowaniu oprogramowania takiego jak np. Cloud Linux można przydzielać konkretnym użytkownikom limity dla parametrów takich jak procesor, pamięć RAM, operacje dyskowe (IOPS), czy ilość procesów, przez co – przynajmniej teoretycznie – jeden użytkownik serwera nie wpłynie negatywnie na innych. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala także niektórym firmom na oferowanie kont hostingowych nie tylko wg powierzchni czy transferu, ale także w/w parametrów.

Oba rozwiązania, jak to zwykle w życiu bywa, mają swoje wady i zalety. Największą zaletą współdzielenia zasobów „fair” jest to, że skrypty stron www, wykonujące się zwykle w ciągu ułamków sekund, mają do dyspozycji pełną moc serwera, dzięki czemu sama witryna może wczytać się znacznie szybciej. Wadą tego rozwiązania (rozwiązaną poprzez wdrożenie oprogramowania limitującego zasoby użytkownikom serwera) jest potencjalna możliwość wykorzystania większej ilości zasobów przez jednego klienta (czyli jeden klient może mieć wpływ na działanie wielu stron innych użytkowników).

W naszej firmie stosujemy hybrydę obu rozwiązań, czyli klienci mają do dyspozycji pełną moc serwera, ale jedynie do pewnego momentu. Rozwiązanie to jest nie tylko korzystne dla działania stron www, gdyż w szczególności ograniczenie dostępnej mocy procesora ma bardzo negatywny wpływ na szybkość wykonywania się skryptów (np. WordPress), ale także w dużym stopniu zabezpiecza przed wysyceniem zasobów całego serwera.

Oprócz stron internetowych hosting może obejmować również hosting danych / pamięci, hosting aplikacji / oprogramowania oraz hosting usług IT.

Jak widać po powyższym, definicji hostingu nie można sprowadzić do jednego czy dwóch zdań. Temat jest tak naprawdę bardzo szeroki, szczególnie że w niniejszym artykule wyjaśniono w zasadzie jedynie definicję hostingu dzielonego oraz w chmurze.