Jak zwiększyć prędkość wczytywania strony www opartej o WordPressa nawet kilkukrotnie?

Aby zwiększość wydajność, a co za tym idzie szybkość ładowania WordPress wystarczy stosować się do kilku prostych zasad:

1. Zainstaluj i skonfiguruj wtyczkę do cache

Polecamy korzystanie z wtyczki o nazwie "Cache Enabler". Jest to najprostsza w konfiguracji wtyczka cache (w zasadzie cała procedura ogranicza się tylko do jej aktywacji) i bardzo skuteczna w przyspieszaniu strony. Włączenie tego pluginu może sprawić, że czas ładowania WordPressa skróci się nawet o kilkadziesiąt procent. Innymi polecanymi wtyczkami do cache (dającymi też nieco więcej możliwości konfiguracyjnych) są "WP Super Cache" oraz "W3 Total Cache", warto porównać rózne wtyczki tego rodzaju dla konkretnej strony i wybrać najlepszą, bo wyniki mogą się bardzo różnić między sobą.

Warto dodać, że: na naszym hostingu nie ma potrzeby tworzenia konfiguracji modułu mod_expires (informowania przeglądarki o tym, jak długo dany zasób może być uznawany za ważny) - są one już u nas odpowiednio ustawione.

Porównanie cache wordpress
Porównanie czasu ładowania strony bez wtyczki cachującej oraz po aktywacji pluginu Cache Enabler.

2. Zadbaj o porządek w bazie danych

Problem "śmieci" w bazie danych dotyczy przede wszystkim większych oraz długo istniejących stron. Nie tylko WordPress, ale i pluginy oraz motywy zapisują w bazie danych informacje, które tylko ją niepotrzebnie zajmują. To takich danych zaliczają się np. automatycznie zapisywane szkice, stare wersje wpisów, zduplikowane lub nieużywane oraz skasowane wpisy i komentarze. Z pomocą przy usuwaniu tych niepotrzebnych informacji przychodzą wtyczki takie jak WP-Sweep. Wtyczka jest łatwa w obsłudze, a swoje zadania potrafi wykonywać w sposób automatyczny i cykliczny.

Warto dodać, że: na naszym hostingu nie ma potrzeby wykonywania optymalizacji baz danych - są one wykonywane przez nas automatycznie.

3. Używaj zawsze najnowszej wersji PHP

Twórcy PHP od dłuższego czasu przywiązują dużą wagę do optymalizacji działania tego oprogramowania. Oznacza to, że każda nowa wersja w praktyce poprawia wydajność działania skryptów PHP, czyli np. WordPressa. Poniżej zaprezentowany prosty benchmark pokazuje, że tylko zmiana PHP z wersji 5.5 na 7.3 przyspiesza wykonanie skryptu niemal 5-krotnie. Wersję PHP na naszym hostingu można zmienić z poziomu panelu DirectAdmin (zakładka "Zmiana wersji PHP").

Wpływ wersji PHP na szybkość
Wpływ wersji PHP (5.5 vs. 7.0 vs. 7.3) na czas wykonywania skryptu.
 
4. Zrezygnuj z niepotrzebnych i źle zoptymalizowanych pluginów

Niemal wszystkie narzędzia do tworzenia stron w WordPress to wtyczki wymagające dużych zasobów, jednak prym wiedzie tu zdecydowanie Elementor w wersji darmowej. Korzystanie z Elementora spowoduje, że Twoja witryna zużyje więcej procesora, niż gdyby go nie używała - warto rozważyć jego zastąpienie lub całkowitą rezygnację z tego typu kreatorów.

Dodatkowo często spotyka się sytuacje, w których użytkownik ma np. 50 wtyczek, a korzysta z jedynie z kilku. Dan Norris, założyciel WP Curve, rekomenduje używanie maksymalnie 20 pluginów. Wyłączenie i usunięcie niepotrzebnych pluginów może nie tylko istotnie wpłynąć na przyspiesznie działania strony opartej o WordPress, ale także w sposób znaczny wpływa na bezpieczeństwo witryny. Należy bowiem wiedzieć, że każda wtyczka i motyw to potencjalne luki, czyli zwiększone ryzyko włamania (statystycznie ponad 50% włamań do WordPressa nastąpiło przez dziurawy plugin) - niemal każdego dnia odkrywana jest nowa luka bezpieczeństwa w różnych pluginach WordPress:



Warto dodać, że: na naszym hostingu nie ma potrzeby dodatkowego blokowania botów i instalowania wtyczek przeciw spamowi - nasze autorskie oprogramowanie oraz WAF jest w stanie zablokować ponad 90% niepożądanego ruchu na stronie www (a zdarza się wręcz, że wtyczki te są kolejnym słabym punktem strony).

5. Rozważ wdrożenie CDN

Content Delivery Network (CDN) oferowane np przez serwis cloudflare.com (także w darmowym pakiecie) może znacznie wpłynąć na przyspieszenie wczytywania strony. W związku z tym, że CDN przyjmują na siebie obsługę części ruchu www, zmniejsza się obciążenie serwera źródłowego i zapotrzebowanie na transfer. CDN przyśpiesza też ładowanie treści na stronach WWW dzięki płynnemu wczytywaniu obrazków, skryptów i innych dokumentów statycznych. Usługa zwiększa odporność na przejściowe zwiększenie natężenia ruchu na obsługiwanej stronie, ale ma pewną wadę - domenę kieruje się na adres IP, który co jakiś czas może ulec zmianie, a w konsekwencji strona przestanie działać (do czasu poprawienia konfiguracji strefy DNS).

6. Zwróć uwagę na wielkość zdjęć

Niezależnie od CDN warto zwrócić uwagę na optymalizację plików graficznych, czyli po prostu zdjęć. Pierwsze ładowanie grafik powinno odbyć się ze zoptymalizowanych wcześniej miniaturek, a dopiero akcja odwiedzającego stronę (np. kliknięcie w miniaturę) powinna sprawić, że zdjęcie wyświetli się w normalnym rozmiarze. Dla przykładu - przy łączu internetowym 10Mbps każdy 1MB będzie ładował się przynajmniej 1 sekundę, zatem 10MB stronie wczytanie zajmie minimum 10 sekund.

Podsumowanie

Na prędkość działania WordPressa ma jak widać kilka czynników. Zastosowanie się do w/w zasad może poskutkować nawet kilkukrotnym zmniejszeniem czasu ładowania się strony.

Jednocześnie informujemy, że jako firma hostingowa nie prowadzimy wsparcia technicznego z obsługi zewnętrznych skryptów (takich jak WordPress), a powyższy poradnik nie musi być zgodny z oficjalnymi zaleceniami jego twórców. W przypadku dalszych wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia strony https://pl.wordpress.org/support/.

Przeczytaj również
Zabezpieczenia WordPress w HostingHouse.pl (Zobacz: 36363)
Witryna jest tymczasowo niedostępna z powodu zaplanowanych prac konserwacyjnych (Zobacz: 599)
Zmiana nazwy domeny WordPress (Zobacz: 6513)
Błąd: "Wysłany plik nie mógł zostać przeniesiony do wp-content/uploads" (Zobacz: 3826)
WordPress zaczął działać wolno (Zobacz: 6415)

Powered by WHMCompleteSolution