Jak zmienić nazwę domeny na stronie opartej o WordPress?

Najłlepiej wykonać to w poniższych krokach:

1. Należy zalogować się do panelu administracyjnego WordPress.
2. W panelu administratora WordPress, w zakładce "Ustawienia" -> "Ogólne" zamienić starą domenę na nową w obu polach, tj. Adres WordPressa (URL) i Adres witryny (URL).
3. W zarządzaniu wtyczkami, należy zainstalować i aktywować plugin "Better search replace".
4. W ustawieniach wtyczki w polu "Search for" wpisać twoja-stara-domena.pl, zaś w "Replace with"- twoja-nowa-domena.pl (gdzie "twoja-stara-domena.pl" to adres poprzedniej domeny, a twoja-nowa-domena.pl to nowy adres) oraz zaznaczyć wszystkie tabele obok "Select tables" (klikanie z wciśniętym klawiszem CTRL) i odhaczyć "Run as dry run?", a następnie kliknąć "Run Search/Replace".
5. Kolejnym krokiem jest zmiana nazwy domeny w panelu DirectAdmin - należy się tam zalogować i po wejściu w "Administracja domenami" należy skorzystać z funkcji zmiany nazwy domeny.
6. Gotowe. Po propagacji DNS (nowa domena musi wskazywać na nasze serwery nazw) strona powinna działać pod nowym adresem.

Gdyby z jakiegoś powodu nie udało się wykonać operacji z punktów 1-4 (bo np. poprzednia domena zdążyła wygasnąć lub panel administracyjny nie działał), wtedy krok 2 można tymczasowo zastąpić poprzez dodanie do pliku wp-config.php (np. przez FTP lub menadżer plików w panelu DirectAdmin) linii:

define('WP_HOME','http://twoja-nowa-domena.pl');
define('WP_SITEURL','http://twoja-nowa-domena.pl');

bądź też zalogować się do panelu phpMyAdmin (dane do bazy znajdują się w pliku wp-config.php) i podmienić w tabeli wp_options wpisy: siteurl oraz home.

Umożliwi to zalogowanie się do panelu WordPress w adresie nowej domeny (po wykonaniu punktu 5) i wykonanie poleceń z punktów 1-4 (po udanym zalogowaniu do panelu, należy usunąć w/w modyfikację z pliku wp-config.php).

Uwaga: wyżej opisany sposób został przetestowany na czystej instalacji WordPress, nie możemy zatem dać gwarancji poprawności tych operacji w przypadku istniejących stron. Zawsze w takich sytuacjach zalecamy wcześniejsze wykonanie kopii bezpieczeństwa - w tym przypadku powien wystarczyć backup bazy danych i ewentualnie pliku wp-config.php. Jednocześnie informujemy, że jako firma hostingowa nie prowadzimy wsparcia technicznego z obsługi zewnętrznych skryptów (takich jak WordPress), a powyższy poradnik nie musi być zgodny z oficjalnymi zaleceniami jego twórców. W przypadku dalszych wątpliwości zachęcamy do odwiedzenia strony https://pl.wordpress.org/support/.


Przeczytaj również
Jak wdrożyć SSL (https) do WordPressa? (Zobacz: 9022)
Błąd 404 na podstronach (wpisach / stronach) WordPress (Zobacz: 3102)
Tworzenie kopii bezpieczeństwa WordPressa (Zobacz: 2170)
Jak przyspieszyć WordPressa? (Zobacz: 3460)
Instalacja WordPress za pomocą narzędzia Wordpress2Click (Zobacz: 13765)

Powered by WHMCompleteSolution